Breaking. Tavaly 12000 fővel többen vándoroltak be Magyarországra, mint ahányan elhagyták, januártól novemberig. Legalábbis ez következik a KSH frissen megjelent adataiból. Miközben mindenki kivándorlási hullámról beszél, és például Németországba két év alatt duplájára emelkedhetett a kimenők száma. Kérdéseink vannak, a válaszokat keressük.
A múltkori után már megint egy „a KSH jelenti” poszt (mindenkit megnyugtatunk, nem szándékunk folyton ilyen statisztikákkal fárasztani mindenkit, csak ez a mai nagyon meglepett). Igazából értetlenül állunk a számok előtt, ha bárki tudja, mi a megoldás, szóljon. Mi is folytatjuk majd a kutakodást.
A ma megjelent népmozgalmi statisztikákban szerényen elbújik az alábbi rész (kiemelés tőlem):
„a természetes fogyás üteme némileg mérséklődött, […] 2012 első tizenegy hónapjában 34 682 főt tett ki. A nemzetközi vándorlás becsült értékeinek pozitív egyenlege folytán az ország lakossága ténylegesen ennél kisebb mértékben, mintegy 23 ezer fővel csökkent.”
Ugyan a bevándorlásra külön nem közölnek számot, de ha a 23 ezres népességváltozást és a 35000 fős természetes fogyást összevetjük, kiderül, hogy bevándorlás mérlege pozitív: mintegy 12000 fővel több jött be, mint ahány elhagyta az országot.
Hogy mi? A nemzetközi vándorlás mérlege pozitív? Valamiről úgy látszik lemaradtunk. Az elmúlt időszakban rengeteget olvastunk arról, hogy kivándorlási hullám van kibontakozóban: az Index az „új kitátorgás koráról” írt nemrég, a Tárki szerint csúcson van a migrációt tervezők aránya. Egyes kimutatások szerint a magyarok létszáma alapján már London az ötödik legnagyobb magyar város.
Üdvözöljük Magyarországon. Németül nagyon tudunk. Forrás: russiawithlove.blogspot.hu
Az biztos, hogy Németországba jóval többen mennek mostanában, mint az elmúlt években: 2012 első fél évében a kiköltözők száma 46%-kal nőtt, 2011-ben is már 41ezren mentek Németországba (a Destatis adatai szerint). Ráadásul a kimenők jó részének képzettsége, termelékenysége valószínűleg nagyobb, mint a magyarországi átlag. Tegyük hozzá, hogy ezek az adatok csak a kivándorlást tartalmazzák, a hazavándorlást, vagy ha valaki továbbáll Németországból, nem. Mintegy 24 ezer magyar ott is hagyta Németországot, így a „nettó egyenleg” 2011-ben 17 ezer fő volt. Ha ez hasonló mértékben nőtt, mint a kiköltözők száma az első félévben, akkor 2012-ben 25000 fő lehet a „nettó” kivándorlás Németországba.
A KSH nem közöl a kivándorlás egyenlegére rendszeresen részletes adatokat. Azt, hogy ki költözik ki, nehéz is megfigyelni, mert bejelentési kötelezettség nincs. A népmozgalmi adatok valószínűleg valamilyen becslésen alapszanak. Jó lenne tudni legalább azt, hogy milyen becslésen.
Sokunknak van olyan ismerőse, aki épp elköltözött Magyarországról – lehet egy pszichológiai torzítás is abban, hogy ezeket a sztorikat reprezentatívabbnak vesszük, mint amilyenek. És lehet, hogy (hasonlóan az inflációhoz, ahol a növekedések jobban megmaradnak a fejekben) itt is a kimenőket jobban megjegyezzük, mint ha valaki épp hazajön. Elvégre Európa többi részén sem dúl a konjunktúra…
De azért összességében mégsem világos, hogy kik vándoroltak be annyian. Elözönlötték Magyarországot a kínai milliomosok, az állampolgárság reményében? Új, korábban ismeretlen bennszülött kolóniákat találtak valahol? Valamelyik párt importált olcsón szavazókat valahonnan? Akárki is jött, „Willkommen in Ungarni”…
Ha tetszett a poszt, kövesd a Guruló hordó blogot Facebook-on, vagy iratkozz fel hírlevelünkre!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.