A kelet-európai kálisó-kavarásba már az orosz hatóságok is beszálltak.
A műtrágyaként használt kálisó (vagy hamuzsír, angolul potash) piaca nem túl kompetitív – az összes termelés csaknem 70%-át két nagy csoport adta, a fehérorosz-orosz hátterű Belaruskali-Uralkali konzorcium és a kanadai Canpotex. Ezért miután az orosz Uralkali júliusban felmondta a Belaruskalival való együttműködését, kb. 25%-kal estek az árak (bár a kereskedés nem túl likvid, úgyhogy a számok csak hozzávetőlegesek) – az ügy hátteréről lásd még a Fundman blogot. A pénzügyi nehézségekkel terhelt Fehéroroszország ugyanis állandóan a kvótája felett adott el, és ezt unhatta meg az Uralkali.
Fiúk a kálisó-bányában. Forrás: livemint.com
Az érdekes rész azonban csak ezután következett. A fejlett országokban ugye a kartellezésért csukhatják le az embert, nem azért, mert abbahagyja. Fehéroroszország, a Belaruskali anyaországa azonban még nem rendelkezik teljesen független jogrendszerrel, és a kartelltörvények is egy kicsit mások…
Az Uralkali „dezertálása” után Lukasenka belorusz elnök augusztusban tárgyalásra hívta az Uralkali vezetőjét, Vladiszláv Baumgartnert Minszkbe. Azonban valami nem teljesen jól sülhetett el a megbeszélésen, mert a repülőtéren a távozni készülő Baumgartnert letartóztatták, és azóta is őrizetben van.
Fiúk a börtönben (Vladiszláv Baumgartner, Uralkali). Forrás: Bloomberg
Lukasenka egyik követelése állítólag az, hogy Szulejmán Kerimov adja el a maghatározó, 22%-os részesedését az Uralkaliban (nyilvánvalóan egy teljesen transzparens folyamat keretében, piaci áron), és hogy állítsák vissza a kartellt. Ez utóbbira az Uralkali állítólag hajlott is volna, azonban egy újabb csavarral időközben a kínai állami befektetési alap 12,5%-os tulajdont szerzett a cégben (bár a Rosneft főnök Igor Szecsin is érdeklődött, csak hogy még egy kis csavar legyen és végre egy olajipari szál is…). Kína nagy kálisó-fogyasztó, ami a kartell visszaállításának valószínűségét csökkenti.
Fiúk a kormánynál (Putyin és Lukasenka). Forrás: Bloomberg
Az ügy a héten újabb fordulatot vett: Oroszország kikéri Baumgartnert, mert ott is vizsgálják a cég pénzügyeit, és az orosz hatóságok bűnügyi vizsgálatot indítottak. Most folyik a találgatás, hogy ez tényleg az, aminek mondja magát, vagy csak egy mentőöv Baumgartnernek, és a kiadatás után rövid úton elengedik? És hogy esetleg Lukasenka is arcvesztés nélkül tudna így kihátrálni az ügyből?
A tanulságokat és esetleges párhuzamokat olvasóink képzeletére bízzuk…
Ha tetszett a poszt, kövesd a Guruló hordó blogot Facebookon!
Vagy iratkozz fel hírlevelünkre!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.