Vannak a régióban és a világ számos helyén olyan országok, ahová akár átlagos magyar jövedelemmel is nagyvonalú utazásokat lehet megszervezni, köszönhetően a magyarnál is alacsonyabb árszinteknek.
Már hét éve, hogy a Guruló Hordó szerkesztősége ellátott titeket közgazdasági jellegű utazási tanácsokkal. Ebben a bejegyzésben annak járunk utána, hogy mennyiben változott a magyar turista helyzete.
Az utazásaink célhelyének meghatározásakor számos szempontot veszünk figyelembe: milyen látnivalók vannak, mennyire megközelíthető vagy milyen programokon lehet részt venni? Azonban az útiköltségen és a szállodadíjakon túl az ottlétünk során számos kiadásba ütközünk, ezért nem mindegy, hogy milyen árszintek vannak az egyes országokban. 2020-as adatok alapján a magyar árszint az EU-27 átlagának 66%-án (Eurostat), az OECD átlag 57%-án áll (OECD). Ez azt jelenti, hogy a fejlett gazdaságokhoz viszonyítva a magyar árszint (valamint bérszint is) alacsonyabb. Ez áll annak hétterében, hogy Budapestre vagy a Balatonhoz érkező többnyire nyugat-európai turista sokkal felszabadultan fogyasztja a számunkra túlárazott lángost vagy kézműves söröket. 2020-hoz képest a magyar vásárlóerő romlott globális összehasonlításban annak köszönhetően, hogy a legtöbb valutához képest a forint leértékelődött az utóbbi két évben. Azonban ne csüggedjetek kedves olvasók, találtunk nektek olyan országokat, ahol ti lehettek az „angol/holland turisták”.
Nemzetközi árszintek Magyarországéhoz viszonyítva 2020-ban és az azóta eltelt árfolyamváltozások
Forrás: Eurostat, OECD, MNB
Szerencsére nem kell messze mennünk, hogy találjunk olyan úticélt, ahol pénzünknél vagyunk. Európán belül Albánia, Montenegró, Lengyelország, Szerbia, Bosznia, Románia, Bulgária, Észak-Macedónia és Törökország is rendkívül baráti árakkal várja az odautazni kívánókat. Az árfolyamváltozást is figyelembe véve pedig Törökország és Lengyelország az optimális választás az idei nyaralásra.
Ezek a helyszínek nem csak a pénztárcánkat kímélik meg a kiürüléstől, hanem számos érdekes látnivalót is rejtegetnek. Amikor közeli tengerparti utazásra terelődik a szó, mindenki egyből Horvátországra asszociál, azonban az albán, montenegrói és bolgár tengerpartok is kellemes kikapcsolódással tudnak szolgálni. A régió a túrázók igényeit is ki tudja elégíteni, mivel a Balkán-hegység számos gyönyörű természeti látványossággal kápráztatja el az érdeklődőket. A városnézést preferálóknak kihagyhatatlan célpont a Mostar híd Boszniában, ami az UNESCO világörökség része is. A térség gazdag ókori római emlékekben köszönhetően annak, hogy a Római Birodalom szempontjából válságos Krisztus utáni harmadik és negyedik században körülbelül 20 római császár volt illír származású, ami a mai Nyugat-Balkán területén lévő tartomány volt. Azoknak, akik nem vízpart mellett töltenék a nyári szabadságot nagyszerű túrázási lehetőségek vannak Erdélyben, illetve Dél-Lengyelországban is, ahol még II. János Pál szülőházát is meg lehet akár tekinteni.
Előre is jó utat és kellemes pihenést kívánunk minden kedves olvasónknak! Reméljük, hogy sikerült utat mutatnunk a költségvetési korlátok és igények útvesztőjében.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.