Egyre-másra indítják új oldalaikat az amerikai média fenegyerekei. És most nem lájkvadász pletyka-magazinokról van szó, hanem a wonkok forradalmáról. De kik azok a wonkok? A posztból kiderül. Az új vox.com oldalt ajánljuk.
Az alábbi írással kezdve a Guruló hordó heti linkajánlójában nem csak aktuális híreket, blogposztokat, hanem egy-egy blogot vagy érdekes oldalt is röviden bemutatunk, amit amúgy is olvasunk, szemlézünk. A hangsúly a röviden lesz, ha érdekel, kattints át, olvasd el, kövesd.
Az amerikai vox.com magát 21. századi híroldalként határozza meg, amely nem csak közli, hanem meg is magyarázza a híreket. A témája elég tág, politika, gazdaság, policy, tudomány, kultúra. Mindezzel elsősorban a fiatal, jól kereső amerikaiak rétegét célozzák meg.
Ezra Klein, a vox.com alapító-főszerkesztője. Kép: bloombergview.com
Bár az oldal még csak múlt héten indult, már nyúlt tőle posztot az Index comment-blogja (az Origo is lehozta, ők szerencsére hivatkozással). [Update: a magyar site-ok úgy látszik már csak ilyen lenyúlósak, a 444.hu azóta ezt a vox.com cikket nyúlta le, értelmes forrásmegjelölés nélkül.]
Az oldal nekünk is nagyon bejön. Több írásukat is ajánlottunk múlt heti linkjeink között, egyet arról, hogy hogyan hülyít meg minket a politika, és egy rövid pontokba szedett összefoglalót Piketty könyvéről, amit sokan az év(tized) legfontosabb gazdaságpolitikai könyveként emlegetnek.
„Az új információ nem mindig, sőt talán gyakran nem a legfontosabb, hogy megértsünk egy témát”— mondják joggal. A jó elemzések, látványos infografikák és adatelemzések (data journalism) mellett ezért folyamatosan frissülő „MI IS AZ A …?” kártyákon magyarázzák el az alapoktól az aktuális témát, a „Wikipediával is versenyeznek”. Ezeket sokszor idézik a posztokban, és pár jó hivatkozást is adnak, ha valaki tovább keresgélne.
Itt egy példa:
Vox.com magyarázó kártya. Téma: Palaolaj-palagáz, hidraulikus repesztés.
„A megelőlegezett siker egyik oka az alapító-főszerkesztő személye” – írja Pécsi Ferenc, (tudtommal az eddigi egyetlen magyarul megjelent, a vox.com-mal foglalkozó posztban).
A főszerkesztő az 1984-es születésű(!) Ezra Klein, policy elemző és chart-imádó. Wonk. Közel 500 ezer twitter-követővel. Korábban a Washington Post Wonkblogját vezette, futtatta fel, amit rengeteg, aránylag jól kereső, a politika és gazdaság iránt érdeklődő, elsősorban fiatal amerikai olvas.
De ki is a wonk? Az angol szó jelentése nagyjából: szakértő. Aki részletesen ismer egy bizonyos területet (pl. politika), és sokat is beszél róla.
A vox.com kiadójáé, a Vox Mediáé emellett többek közt a Verge és az SB Nation oldal is, a biztos háttér tehát adott.
De azért a vox.com lehet még jobb: az oldal kereshetősége eléggé rossz egyelőre. És ami valószínűleg hátrány egy magyarországi olvasónak: az anyagok egy jó része nagyon USA-fókuszú, ami persze érthető, az a piaca. De azért messze nem csak ilyenek vannak, különben nem ajánlanánk.
Nem a vox.com az egyetlen új, a fiatal és jómódú célközönségre, hasonló tartalommal hajtó oldal. Márciusban startolt Nate Silver, egy másik, sokat sztárolt szemüveges adatmágusból lett média fenegyerek oldala, a fivethirtyeight, amely korábban a New York Times égisze alatt működött.
Nate Silver, fivethirtyeight
Nate Silver előbb baseball-adatokat elemzett és keresett egy rakat pénzt, majd a politikai közvélemény-kutatásokból az amerikai választásokra adott másoknál jobb előrejelzést. (Csodagyerek a dzsungelben – írta róla a POTUS blog.)
A fivethirtyeight egyelőre nekünk nem jön be annyira, kicsit talán izzadságszagú a data journalism, (persze részben a finanszírozó ESPN miatt) túl sok az amerikai foci, nem is szólva a nagy vihart kavart klímaszkeptikus szerzőről.
És amíg most jó pár elemző elvitatkozik azon, hogy vajon ezek közül (és a többi hasonló) start-up oldal közül hány élhet majd meg, vagy csak buborék-e az egész, mi élvezzük a jó írásokat.
Jó olvasást!
Ha tetszett a poszt, kövesd a Guruló hordó blogot Facebookon!
Vagy iratkozz fel hírlevelünkre!
Írások a témáról:
Interjú Ezra Kleinnal a vox.com indulása kapcsán.
Remek összefoglaló a Buborék-e a Wonk-forradalom témában, linkekkel.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.