A rajzfilmekben az energiaválságok általában jól végződnek. De nem mindig. Itt van hét videó, a magyar szocreáltól az amerikai klasszikusokig.
A blog rendszeres olvasói talán még emlékeznek arra a posztra, ahol popdalokat szedtem össze Britney Spearstől a Rammsteinig, amiben olajról, benzinről, dízelről énekelnek.
Gyereknapra itt a rajzfilmes változat...
...merthogy (a lányom révén) valószínűleg több időt töltöttem az elmúlt időszakban rajzfilmekkel, mint könnyűzene-hallgatással vagy filmnézéssel…
És a foglalkozási ártalom csak nem múlik: bárhova nézünk, energia dől a csapból… a rajzfilmekből is.
A Kisvakond és a szociális szén
A Kisvakondot senkinek sem kell bemutatni. Az örök kedvenc egy vicces epizódja: a Kisvakond szenet bányászik, az egér és társai pedig szó nélkül lenyúlják a télire való tüzelőt (szociális szén?). De a Happy End persze nem marad el.
Kacsamesék: Dagobert bácsi és a peak oil (kimerülő olajkutak)
Generációm sok tagjához hasonlóan én is néztem a Kacsameséket, amikor 1993-ban megszakították az adást, és bejelentették Antall József halálát (lásd a drámai videót, a Wikipedia szócikket, és Facebook csoportot is).
Nemcsak a „rendszerváltás gyerekszemmel” egyik meghatározó emléke, de az egyik első filmes találkozás a kapitalizmussal, a (slágertéma) egyenlőtlenséggel: Dagobert bácsi, a zsugori milliárdos, aki úszik a pénzben. És mint minden valamirevaló milliárdosnak, olajkútjai is vannak. Ebben a részben épp váratlanul kimerülnek (peak oil??), de semmi sem az, aminek látszik. Angol nyelvű videó.
Thomas a gőzmozdony: Szén kontra dízel
Thomas, a barátságos és gyarló gőzmozdony meséi a nézhetőbb mai gyerekmesék közé tartoznak, a minden részben kötelező magvas tanulságok ellenére. Angliában már 25 éve fut a sorozat, régebben Ringo Starral, mint mesélő.
Az alábbi epizódban a dízelmozdonyok kigúnyolják a különleges szenet használó Henryt, de aztán persze pórul járnak. (A magyar verziót sajnos leszedették a Youtube-ról, így marad itt is az angol. Youtube-link, ha külön oldalon néznéd.)
De vajon mi hajtja Jetsonék autóját?
Hanna/Barbera science-fiction klasszikusa (ők a Tom és Jerry alkotói is). Háztartási robotok és okosórák, szóval csomó olyan dolog, ami lassan valósággá válik (vagy már az).
Ebben az epizódban a repülő autóból kifogy az üzemanyag. És mivel töltik meg egy klasszikus önkiszolgáló benzinkútnál? Magas oktánú „pellettel” és ellenőrzik a rádiumszintet. Ebben a vicces autómagazinos cikkben hidegfúziós hibridre gyanakszanak. Angol nyelvű videó.
Tűzoltó mesék: Vitorlázzunk! Avagy segít a szélenergia, ha elfogy a benzin
A Tűzoltó meséket annyira nem bírom, de a lányom egy ideig csak ezt nézte. Tűzoltóautó-tanoncok kalandjai, többek közt az elviselhetetlen és csak a saját luxusával törődő polgármesterrel. Ebben a részben az egész város leáll, mert elfogy a benzin, de segít a szélenergia. (Link, ha külön oldalon néznéd.)
Trombi és a Tűzmanó: Erős magyar szocreál a 80-as évekből
Még emlékeztem a szignáljára és pár vicces karakterre. Maga a 80-as évek, munkás köpenytől a gázpalackig. A tűzvédelemre nevel a sorozat. A részben a gázrobbanást elkerülik, de az olajkályhától leég a ház. „Amikor a tűz olajos, vízzel eloltani bajos” (Már megint a magyarok a pesszimisták!? (Link, ha külön oldalon néznéd.)
Robocar poli: Kis egzotikum a végére – dél-koreaiak és a megújuló energia
A gyerekeknek szerencsére mindegy, hogy egy rajzfilm milyen nyelven van. Ez például (asszem) koreaiul. Transzformer-szerű autómentőkről szól, ami elég furán hangzik, de ez a sorozat is nagy kedvenc. Ebből az epizódból kiderül, hogy minden autó elektromos, és az áramot szélerőművekkel nyerik!!! Jön a nagy áramszünet, leáll minden, de aztán sikerül irányba fordítani a szélkerekeket… (Link, ha külön oldalon néznéd.)
Az eredmény
6:1 a happy endek javára! Jó gyereknapot mindenkinek!
Ha tetszett a poszt, kövesd a Guruló hordó blogot Facebookon!
Vagy iratkozz fel hírlevelünkre!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.